Historie piosenek
wykonywanych przez zespół

Last Christmas

"Last Christmas" to znana wszystkim piosenka brytyjskiego zespołu Wham!. Utwór napisał George Michael, a później umieszczono go na albumie Music from the Edge of Heaven. Corocznie w okresie świąt Bożego Narodzenia słyszymy go we wszystkich rozgłośniach jako najpopularniejszą Christmas song. Początkowo George Michael napisał piosenkę „Last Easter”, opowiadającą o parze, która rozstała się w Wielkanoc. Ponieważ najnowszy album miał ukazać się w grudniu, szefowie wytwórni namówili go, by zmienił tekst i tytuł. Tak powstało „Last Christmas”. Singiel „Last Christmas” promował album „Music Of The Edge Of Heaven”. Ujrzał światło dzienne 3 grudnia 1984 roku. Pod koniec lat 80 George Michael został oskarżony o plagiat. Utwór miał być kopią utworu „Can't Smile Without You”. Sprawa została umorzona, ale artysta przekazał dochód ze sprzedaży w pierwszym roku na rzecz innego zespołu. Szwajcarski kurort Saas-Fee, w którym nakręcono teledysk, do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Klip ten obejrzało już w sieci ponad 500 mln fanów. O dziwo piosenka nigdy nie była numerem jeden na brytyjskiej liście przebojów.

W grudniu i styczniu każdego roku nasza orkiestra rozrywkowa gra koncerty z serii Swinging Christmas. Ta piosenka ma swoje stałe miejsce w programie muzycznym świątecznego wieczoru.

Tekst oryginalny Last Christmas

Last Christmas, I gave you my heart
But the very next day you gave it away
This year, to save me from tears
I'll give it to someone special

Once bitten and twice shy
I keep my distance
But you still catch my eye
Tell me, baby
Do you recognize me?
Well, it's been a year
It doesn't surprise me
(Merry Christmas!) I wrapped it up and sent it
With a note saying, "I love you, " I meant it
Now, I know what a fool I've been
But if you kissed me now
I know you'd fool me again

Last Christmas, I gave........

A crowded room, friends with tired eyes
I'm hiding from you, and your soul of ice
My god, I thought you were someone to rely on
Me? I guess I was a shoulder to cry on

A face on a lover with a fire in his heart
A man under cover but you tore me apart
Now, I've found a real love you'll never fool me again

Last Christmas, I gave .......

A face on a lover with a fire in his heart
A man under cover but you tore him apart
Maybe next year I'll give it to someone
I'll give it to someone special

Hello

“Hello” – to jedna z najbardziej znanych piosenek Lionela Richiego. Do dziś uważana jest za jedną z najwspanialszych ballad wszechczasów. Została wydana w 1984 roku, jako 3 singiel albumu "Can’t Slow Down", wyprodukowanego przez Richiego oraz jego wieloletniego kolegę, Jamesa Anthony’ego Carmichaela. O ogromnym sukcesie muzycznym produkcji świadczy fakt, że utwór znalazł się na szczytach list przebojów w 9 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych (3 listy przebojów czasopisma Billboard) i w Wielkiej Brytanii (UK Singles Charts).

Inspiracją do napisania ballady były młodzieńcze lata artysty. Młody Lionel, często widywał przechodzące obok piękne kobiety, ale był zbyt nieśmiały, żeby nawiązać z nimi rozmowę. Przez myśl przebiegało mu wówczas pytanie: "Hello, is it me you’re looking for?", które po wielu latach i chwilowej blokadzie pisarskiej udało się mu ostatecznie przenieść na papier. Do dokończenia piosenki, uważanej początkowo przez Lionela za banalną, namówił go jego koproducent, który widział ogromny potencjał utworu.

Teledysk do piosenki wyreżyserował Bob Giraldi. Można w nim zobaczyć Lionela Richiego w roli nauczyciela, pana Reynoldsa, który zakochuje się w niewidomej studentce ceramiki (Laura Carrington). Dziewczyna, mimo niepełnosprawności, tworzy z gliny model jego głowy. Wizja Giraldiego nie przypadła do gustu Lionelowi, podobnie jak jego fanom. Ankieta przeprowadzona przez brytyjską stację telewizyjną The Box wśród 8000 tysięcy widzów, pozwoliła nadać teledyskowi miano „najgorszego teledysku wszech czasów”.

W 1984 r. autorka tekstów Marjorie White pozwała Lionela Richiego, twierdząc, że „Hello” jest oparte na jej piosence z 1978 roku „I’m Not Ready To Go”. Lionel wygrał sprawę.

Artysta do dziś, odbierając telefon czy spotykając ludzi na ulicy słyszy "Hello, is it me you’re looking for?".

Każdy zespół jazzowy, zespół eventowy, zespół na imprezę firmową oraz każda szanująca się orkiestra rozrywkowa posiada “Hello” w swoim repertuarze. Zawsze gdy występujemy w Krakowie i innych miastach, publiczność zachwyca się tą piosenką.

Tekst oryginalny "Hello"

I've been alone with you inside my mind
And in my dreams I've kissed your lips a thousand times
I sometimes see you pass outside my door
Hello, is it me you're looking for?

I can see it in your eyes, I can see it in your smile
You're all I've ever wanted and my arms are open wide
'Cause you know just what to say, and you know just what to do
And I want to tell you so much, I love you

I long to see the sunlight in your hair
And tell you time and time again how much I care
Sometimes I feel my heart will overflow
Hello, I've just got to let you know

'Cause I wonder where you are and I wonder what you do
Are you somewhere feeling lonely or is someone loving you?
Tell me how to win your heart, for I haven't got a clue
But let me start by saying, I love you

Hello, is it me you're looking for?

'Cause I wonder where you are and I wonder what you do
Are you somewhere feeling lonely or is someone loving you?
Tell me how to win your heart, for I haven't got a clue
But let me start by saying, I love you
I love you
I love you

Is it me you're looking for?
Is it me, is it me


Śpiewająco

Ryszard Rynkowski. Piosenkarz, kompozytor i pianista. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego w Olsztynie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w Szkole Muzycznej. Potem muzykował w amatorskich zespołach Elbląga. Prowadził też licealny kabaret. Jako laureat V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie wziął udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży. Pracował jako korepetytor z Operetką Warszawską. Pierwsze piosenki skomponował na potrzeby Teatru na Targówku. Pierwszą jego kompozycją na płycie była piosenka „W tańcu zaczyna się miłość”. Był pianistą grupy Gramine. Później współpracował z zespołem Victoria Singers, jako instrumentalista oraz jako wokalista. Z formacji tej powstała grupa Vox, z którą tworzył jako wokalista i kompozytor. Napisał wówczas m.in. piosenkę „Masz w oczach dwa nieba”, która zdobyła III nagrodę na KFPP Opole '79 oraz Bananowy song, nagrodzony Brązową Lirą na festiwalu w Bratysławie. Jest laureatem I nagrody na KFPP Opole '89 za „Wypijmy za błędy”, nagrody dziennikarzy na KFPP Opole '90.

Jacek Cygan tak opisuje artystę. Zaklinał drogę na rozstajach, gdzie przydrożny Chrystus stał, pił za błędy na górze. Wierzył w jawę, choć czasami rozmawiał z ciemnością. Z beznadziei złej podnosił ludzi, mówił im: wznieś serce nad zło! Idzie sobie mrucząc: Może zbyt kochałem życie? Ale przecież życie jest nowelą, więc na pytanie-Jak się żyje? Odpowiada niezmiennie: śpiewająco! Za młody na sen włóczy się nocami. Dziwi się, że brąz może być tak piękny. Wybudował dom nad jeziorem, by mieć dach, pod który mogliby się schować jego przyjaciele, gdy im będzie źle. Bo chociaż najlepsze dopiero przed nami, to warto wypić za błędy na dole, by ich było mniej w nowym wieku. Więc póki co, rozdaje dary losu tym, którzy chcą go słuchać.

Tekst "Śpiewająco"

Gdy ci życie ktoś zagłuszy życiem swym
Zbuduj sobie, bracie, z dźwięków ląd
I po cichu z miasta znikaj tak jak w dym
Paru kumpli z sobą możesz wziąć

Bo życie czasem zagra jakiś fałsz
Że aż zabolą zęby
A potem kilka takich pięknych dźwięków aż
Śpiewająco czujesz, czujesz się

Graj, graj! To jest twoje solo, to twój czas
Graj, graj! Nikt cię nie zaprosi drugi raz
Graj, graj! Pokaż jak to pięknie może brzmieć
To życie twe

Bo życie może cię rozbujać tak jak bas
Byle równo w tobie walił puls
To tak jak w graniu nagle wyjdzie taki "drive"
Że odlecisz bracie aż do chmur

Gdy ktoś cię spyta nagle jak się masz
To choćby było marnie
Pamiętaj życie to jest koncert
Ty w nim grasz
Śpiewająco powiedz, żyje się

Graj, graj! .........

Pogoda ducha

„Pogoda ducha” – to jedna z najbardziej znanych i lubianych piosenek z kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Od początku kojarzona jest z Hanną Banaszak, choć pierwotnie nic nie wskazywało na to, że będzie ją wykonywać kobieta. Muzykę do „Pogody ducha” skomponował Ryszard Rynkowski. Artysta nigdy nie trudnił się komponowaniem na zamówienie, pisał tylko dla siebie i dla grupy VOX. To, że przekazał Hani Banaszak, jedną ze swoich kompozycji, a ona uczyniła z niej swój największy przebój - było dziełem przypadku. Na początku lat 70-tych inspiracje artystyczne Rynkowskiego oscylowały wokół Steviego Wondera, Raya Charlesa zespołów ‘Chicago’, ‘Blood Sweat and Tears’ czy ‘Earth Wind and Fire’. Dało się je odczuć w powstających wówczas utworach i w całym albumie grupy VOX z 1981 roku. Rynkowski był autorem zdecydowanej większości utworów, które znalazły się na płycie i kilku – dla których brakło miejsca. Jedna z nich – ballada wzorowana na utworze ‘After the Love Has Gone’ z repertuaru ‘Earth Wind and Fire’, zamiast na płytę – trafiła do szuflady. Muzycy jednogłośnie uznali, że kompozycja jest dobra, ale płyta wymaga utworu bardziej energetycznego. Kilka lat później, podczas jubileuszu Poznańskiej Estrady, Hanna Banaszak spotkała się z Ryszardem Rynkowskim. Piosenkarka podzieliła się z artystą informacją, że dostała propozycję wydania w Japonii anglojęzycznej płyty, i że poszukuje dla siebie kompozycji. Ryszard Rynkowski darzył Hannę Banaszak dużą sympatią i oddał jej swoją piosenkę, która już kilka lat leżała w szufladzie. Krzysztof Ścierański i Janusz Skowron zaaranżowali ją na „jazzowo”, a anglojęzyczny tekst napisał prof. Jerzy Siemasz. Niestety, do finalizacji kontraktu nie doszło. Banaszak została z kilkoma piosenkami po angielsku i dylematem, co dalej. Podjęto decyzję, że część piosenek można wydać po polsku. O napisanie tekstów do muzyki Rynkowskiego oraz innych piosenek Hani Banaszak poproszona została Magdalena Czapińska. Nie było to dla niej łatwe zadanie. Zwykle pisała teksty po otrzymaniu fortepianowych prymek albo wersji demo. Tym razem dostała gotowy playback. Wyzwaniu podołała znakomicie. W 1985 roku można było po raz pierwszy usłyszeć jej „Pogodę ducha”. Problem zaczął się podczas próby zarejestrowania tekstu w ZAiKS-ie. Okazało się, że utwór jest już zarejestrowany przez Jerzego Siemasza – autora tekstu angielskiego. Magda Czapińska nie zgodziła się, aby jej tekst widniał jako tłumaczenie oryginału, był przecież tekstem autorskim, co sprawiło, że ani prof. Siemasz ani ona nie otrzymywali tantiem za polskie wykonania. Piosenka doczekała się licznych interpretacji i coverów. Jest utworem po który sięgają najlepsze big bandy, orkiestry rozrywkowe i eventowe. Co ciekawe, nagrał ją także i zamieścił na swojej płycie jubileuszowej wydanej z okazji 20-lecia pracy twórczej sam kompozytor – Ryszard Rynkowski.

Źródło: Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki

Tekst "Pogoda ducha"

Rano wstajesz zły
Wszystko z ciebie kpi
Nie chce ci się nic
Zwłaszcza żyć
Wiec biedny jesteś
Bo nie wiesz nawet
Ze masz prawdziwy skarb
Skarb w postaci mnie

Kto rozjaśnia ci wszystkie szare dni
Kto nadzieje ma aż do dna
No kto rozśmiesza gdy nie do śmiechu ci
Wszystko to na siebie biorę ja

Bo mnie na uśmiech zawsze stać
Nie lubię życia brać
Zbyt serio, serio zbyt
Bo ja na przekor wszystkim tym
Co zasmucają świat, uśmiecham się przez łzy

Nie rozmieniaj mnie
Na humory źle
Gdy dopadnie spin
Nie top w szkle, o nie
Dobry dla mnie bądź
Kochaj, szanuj, chroń
Ja przy życiu cię
Trzymam bądź co bądź

Niebo pełne chmur
Malkontentów chór
Przekonuje ze gorzej jest niż źle
Nim uwierzysz w to
Nim się wtopisz w tło
Szybko na ratunek wzywaj mnie

A ja - pogoda ducha twa
Natychmiast zjawiam się
Gdy czuje ze ci źle
A ja - jak wierny anioł stróż
Pocieszam cię co dnia
Beze mnie ani rusz

Bo mnie na uśmiech zawsze stać
Nie lubię życia brać
Zbyt serio, serio zbyt
Bo ja - pogoda ducha twa
Gdy potrzebujesz mnie
Po prostu zjawiam się

To mnie wymyślił dobry Bóg
Byś przez to życie źle
Z nadzieja przebrnąć mógł
To ja na przekor wszystkim tym
Co zasmucają świat, uśmiecham się przez łzy

Wierzę w lepszy świat

Bracia zapowiedzieli tą piosenką płytę „Zmienić zdarzeń bieg”. Utwór "Wierzę w lepszy świat" jest kontynuacją rockowej stylistyki, a na owej płycie postawili na jeszcze bardziej piosenkowe klimaty. Jest to wspólna kompozycja Piotra Cugowskiego i Marcina Trojanowicza, który odpowiadał także za produkcję płyty. Słowa napisał Wojciech Byrski.

Ten utwór to wypowiedź pełna nadziei i wiary. Mówi o tym, że osoba pozbawiona priorytetów w swoim życiu bardzo często zastanawia się nad swoją przyszłością. W zgiełku codziennych łatwo moża się pogubić i utracić to, co najcenniejsze. W rutynie ginie nadzieja, a życie nie może odmienić się samoistnie. Warto odważyć się i wprowadzić diametralne zmiany, które z pewnością zaowocują. Należy walczyć o swoje szczęście, póki wiara w lepszy świat nie zginie w naszych duszach. Z determinacja i odwagą zmierzajmy, aby móc zaznać choć trochę radości.

Zespół Bracia to Piotr Cugowski (wokal), Wojtek Cugowski (wokal, gitara), Krzysztof Patocki (bębny) i Tomek Gołąb (gitara basowa). Data powstania zespołu to rok 2001. W styczniu 2007 roku muzycy rozpoczęli współpracę z amerykańskimi producentami - Keithem Brownem i Mattem Noble. W trakcie wspólnej pracy powstała piosenka "Jeszcze raz", która otrzymała najwyższe nagrody podczas Top Trendów w 2008 roku, a na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zajęła drugie miejsce.

"Wierzę w lepszy świat" pojawiła się także na Platynowej Edycji albumu “Zmienić zdarzeń bieg”. Akustyczny koncert na DVD został zarejestrowany na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w sierpniu 2014 roku.

Tekst "Wierzę w lepszy świat"

Zmęczeni życiem bez celu
Jak rzeczy krążą z kąta w kąt
W rutynie ginie nadzieja
Odmienić sam się nie chce los

Zawsze będzie mało czegoś ciągle brak
O nie, to nie jest tak

Jeszcze wierzę, wierze w lepszych nas
Jakiś sens to ma
Jeszcze wierzę, wierze w lepszy świat
Może to coś da

Za mali żeby podskoczyć
Z niemocy wyrwać się na krok
Za słabi by spojrzeć w oczy
Tym którzy nietykalni są

Żal i obojętność dobrze mają się
O nie, nie jest tak źle

Jeszcze wierzę, wierze w lepszych nas
...

(Wierze w lepszych nas)
Wierzę cały czas
(Może to coś da)
Wierze w lepszy świat
(Wierze w lepszych nas)
Może to coś zmieni
(Może to coś da)
Wierze cały czas.

Jeszcze wierzę, wierze w lepszych nas
Jakiś sens to ma?
Jeszcze wierzę, wierze w lepszy świat
Może to coś da
Może to coś da